Lappeenrannan NMKY ry:n hallitus on kokouksessaan päättänyt, ettei Namika Lappeenranta hae villiä korttia Divisioona B:hen. Seuran edustusjoukkue tulee pelaamaan ensi kaudella II-Divisioonaa

Päätöksen taustalla on halu turvata Lappeenrantalaisen mieskoripallon tulevaisuus pidemmällä tähtäimellä, keskittymällä oman junioripolun kehittämiseen entistä paremmaksi alustaksi harrastaa ja pelata koripalloa. Namika uskoo seuran edustusjoukkueen palaavan valtakunnallisiin sarjoihin, kun panostus juniorityöhön alkaa näkyä jäsenmäärän kasvuna koko seurassa, sekä menestyksenä vanhemmissa ikäluokissa. Menestys tulee sitä kautta heijastumaan suoraan seuran edustusjoukkueeseen.

Namika Lappeenrannan strategian tärkeät kulmakivet ovat halu tarjota pelaajilleen tasonsa mukaisia pelejä ja alustan kehittyä paremmaksi koripalloilijaksi. Seura haluaa edustusjoukkueen rungon koostuvan omista kasvateista, ja II-Divisioona tarjoaa juuri niitä haasteita ja vastuuta omille junioreille.

 

Lisätiedot,

 

  Pasi Riihelä

 Puheenjohtaja

puh. 040 732 4543

   Antti Avelin

Toiminnanjohtaja

puh. 041 539 2349