Hyvät lukijamme ja namikalaiset!
Pahoin näyttää tulevan melkein musta joulu Lappeenrannassa mutta Ranskassa ei ole tietoakaan lumesta. Ranskassa uusi ja tuleva Strasbourgin halli näyttää tältä. Koriksessa avausottelu uudessa hallissa on syksyllä 2022:
Asiaan eli kyselimme Lassi Tuovin kommentteja. Alla olevista vastauksista voit lukaista Lassin kuulumisia ja myös suomalaisesta koripallosta. Osaan esitetyistä kysymyksistä emme saaneet diplomaattisesti vastauksia vaikka osaan varmaan olisi ollut spekuloitavaa enemmänkin.
Oikein hyvää joulua koko suomalaiselle koripalloväelle!
Lassi: Nyt on 23.12.2019 ja mitä kuuluu Ranskaan?
Ranska pärjäsi loistavasti MM-kisoissa. Onko se näkynyt seurajoukkueessa tai liigassa syksyn aikana?
Ei juurikaan. Toki päävalmentajalle sataa onnitteluja kaikilla paikkakunnilla minne menemme. Koripallo on ollut jo pitkään nosteessa Ranskassa. Ongelmana on edelleen monen suurkaupungin puuttuminen pääsarjasta.
Ulkomaalaisten kanssa varmaan englanniksi keskustelut mutta ranskaksi ranskalaisten kanssa?
Keskustelu joukkueen kesken on hyvin pitkälti englanniksi, se on työkielemme. Myös valmennuksen kesken. Muulla ajalla sitten yritetään paikallista kieltä vääntää.
Seurajoukkueenne nyt sijalla 7 Ranskan liigassa, suunnilleen puolet voittoja ja puolet tappioita. Mistä kiikastanut vai mennyt odotusten mukaan ja joukkueen tavoite keväälle 2020?
Uuden joukkueen hioutuminen on vienyt aikaa. Lisäksi kokoonpanoa on muokattu, ja tullaan myös tauolla muokkaamaan. Mielenkiintoinen ongelma tämän kauden joukkueessa on ollut vaisut esitykset kotisalissa. Olemme järjestään voittaneet enemmän otteluita vieraskentällä molemmissa kilpailuissa. Kenties pitäisi jatkossa mennä kotipeleihinkin junalla tai bussilla.
Europelit ja Turkish League. Seuraat sitäkin tietenkin kuten muitakin Euroliigoja. Onko Moskova, Real Madrid tai Barcelona mestari ja miten Koposen Munchen sekä ranskalaiset pelaajat että joukkueet mielestäsi ovat onnistuneet ja mikä heidän kohtalo kevään ratkaisupeleissä?
Olen suuri Euroliigan ystävä. Tänä vuonna luulen Efesin olevan vahva loppukamppailussa kestosuosikkien rinnalla. Oma suosikkini koripalloilullisesti on Maccabi Tel Aviv, joka on erinomainen joukkue tänä vuonna. Asvel on ollut piristävä joukkue ensimmäisellä kaudellaan Euroliigassa. Heidän puolustuksensa on yksi liigan parhaista. Bayernille vuodenvaihde on elintärkeä, ettei pudotuspeliviiva karkaa monen voiton päähän.
Suomalaiset Euroopassa. Saksassa veljeskaksikko buumissa mutta miten muuten yhteistyö ja kanssakäyminen suomalaisten kesken Euroopan mantereella?
Aina voisi enemmän olla yhteydessä. Jokaisella on kiireensä, ja valitettavan usein tulee vaihdettua kuulumisia ainoastaan silloin kun tarvitsee tietoa tai apua esimerkiksi pelaajahankintoihin liittyen.
Suomen korisliiga. Kuka yllättänyt ja ketkä sen pohjalta finaalipari mielestäsi? Ja parhaimmat onnistujat kotimaan sarjassa kun asiaa katsotaan Gallian suunnalta?
Seagulls on ollut odotuksien veroinen. Vilpas ja Karhu ovat varmasti ne vahvimmat haastajat kevään koittaessa. Itse seuraan jo oman roolinikin (miesten maajoukkue ja haastajamaajoukkue) puolesta aina mielenkiinnolla erityisesti nuorten suomalaisten edesottamuksia.
Vietätkö joulua ja uutta vuotta Strasbourgissa työn merkeissä vai pääseekö lomailemaan Suomessa tai muualla?
Joulu vierähtää työn parissa. Pelaamme tänään maanantaina vieraspelin Limogesissa ja heti torstaina kotiottelun Dijonia vastaan. Lomailua ja pieni visiitti Suomessa on sitten ohjelmassa uudenvuoden ympärillä.
Muistatko vielä ”vanhan ruunan” josta alkoi Bang Bang sanonta?
Kimille terkkuja – se on varmaa että kopissa ja pelimatkoilla homma pysyy järjestyksessä ja ukot ruodussa!
Terveiset Namikan ja Lappeenrannan suuntaan, jouluksi, uudeksi vuodeksi ja kevääksi – sana on vapaa!
Rauhallisia pyhiä Namikan kannattajille. Ja tsemppiä peleihin hienolle uudelle urheilutalolle!
Bonuksena…
Klikkaa/kosketa Lassia ja voit lukaista aikaisemman haastattelun syksyltä 2019.

Lassi Tuovi
valmentaja

Lassi Tuovi
valmentaja
Milloin tiesit että haluat nimenomaan valmentajaksi ja oliko se pienestä pitäen haaveena ja ammattina?
Nuorena haaveilin monista asioista. Ensin taiteilijan urasta teatterissa, sitten koripallon pelaamisesta huipulla. Valmentajaksi eksyin hieman vahingossa, ja ensimmäiset vuodet se olikin enemmän hauska tapa nauttia urheilusta, vaikka pieni polte oli kenties sisällä jo syttynyt. Kun aloitin Susijengin videovalmentajana kesällä 2010 tajusin aika nopeasti, että nyt tässä ollaan jo aika mielenkiintoisten vaihtoehtojen äärellä. Sitä seurasi pian monta päätöstä opiskelun ja elämän kannalta, joilla nykyiselle tielle päädyin.Kun oma peliurasi päättyi polvivammaan, aloititko silloin valmentamisen vai olitko jo Namikan edustuksen 2002 – 2004 ja korisliigan peleissä apuvalmentajana tai valmennuksessa mukana?
Valmennuksen avuksi päädyin syksyllä 2004, kun polveni vaati leikkaushoitoa. Alussa toimin lähinnä yleismiehenä, joka kuulutti otteluita, vietti päivät toimistolla ja auttoi joukkueen amerikkalaisia alkuun uudessa kaupungissa ja maassa. Siinä saattoivat välillä lukion koulutehtävät jäädä vähemmälle huomiolle. Olen edelleen kiitollinen Turusen Mikalle, joka antoi juniorille poikkeuksellisen paljon vastuuta nuoresta iästä huolimatta. Eikä suomalainen koripallo paljoa menettänyt pelaajauran päättymisen myötä…Miten päädyit Ranskaan valmentamaan? Ja eikö tämä ole toinen ranskalaisjoukkueesi jota valmennat?
Päädyin Ranskaan Henrik Dettmannin saatua valmennuspestin Strasbourgiin. Olimme työskennelleet jo edeltävät kaudet yhdessä Turkissa Besiktasissa. Seuraavalle kaudelle siirryin kuitenkin valmentamaan Pohjois-Ranskaan Gravelines-Dunkerquen joukkueeseen. Kokemus oli erittäin kasvattava ja hienoa oli huomata maan sisältä löytyvän täysin erilaiset kulttuurit. Viime kaudelle palasin kuitenkin takaisin Strasbourgiin, jossa nyt alkaa siis kolmas kauteni. Päävalmentajana toimivan Ranskan maajoukkueen valmentajan Vincent Collet apulaisena saa oppia päivittäin, ja muistikirja kannattaa kantaa mukana joka aamu toimistolle.Kun olet ollut Susijengissä ja maajoukkueessa mukana niin onko tavoite olla maajoukkueen päävalmentajana lähitulevaisuudessa tai myöhemmin?
Omat tavoitteet ovat paljon arkisemmissa asioissa ja lähempänä huomista päivää. Toki haluan saavuttaa ja kokea mahdollisimman paljon valmentajana, ja sen eteen jaksaa tehdä ympäri vuoden myös töitä. Jos pelaajan sanotaan tarvitsevan mahdollisimman kovia pelejä kehittyäkseen, voidaan samaa sanoa myös valmentajan osalta. Toisaalta valmentaminen on pitkälti hetkessä elämistä. Tärkein asia ja tavoite on kuitenkin pitää mahdollisimmat hyvät harjoitukset huomenna.Miten pelaajat ovat suhtautuneet nuoreen valmentajaan? Nyt olet vasta 32-vuotias ja edelleen monesti pelaajat ovat sinua vanhempia. Erityisesti silloin kun 25-30 – vuotiaana komensit ja neuvoit, millaista oli valmennus ja miten muuttunut viimeisen 10 vuoden aikana suhtautuminen?
Olen tähän kysymykseen tottunut vastaamaan vuosien saatossa. Oma auktoriteetti rakentuu jokaiselle luonnollisella työskentelyllä. En ole koskaan ollut aggressiivinen tai räyhäävä luonne, enkä sellainen ole varmasti jatkossakaan. Vanhemmat pelaajat kunnioittavat sinua, jos osaat asiasi. Tietotaito ja sitoutuminen vaistotaan ja sillä luodaan luottamusside, jossa ikävuosia ei lasketa. Toki käytän itse edelleen nuorta ikääni ja kenties ulkonäköäkin välillä huumorina päivittäisessä työssä.