• Hyppää pääsisältöön
  • Hyppää ensisijaiseen sivupalkkiin
  • Skip to footer

Namika Lappeenranta

Namika Plays Wild, Lappeenranta, Lappeenrannan NMKY

  • 🏀
    • [wd_asp id=11]
  • Tapahtumat
    • Edustus
    • kotiottelu
    • vierasottelu
    • Lappeenrannan Urheilutalo
    • Tapahtumat Lappeenrannassa
    • 2025
      • Namika Lappeenranta edustus 2024 – 2025 vierasmatkat
    • 2024
      • Namika Lappeenranta edustus 2024 – 2025 vierasmatkat
      • Sarjaohjelma MD1A / pelikausi 2024 – 2025
    • 2023
      • Sarjaohjelma MD1B / pelikausi 2023 – 2024
      • Namika Lappeenranta edustus 2023 – 2024 vierasmatkat
    • 2022
      • divari
      • kotiottelu
      • vierasottelu
      • Sarjaohjelma M1B / pelikausi 2022 – 2023
      • Namika Lappeenranta edustus 2022 – 2023 vierasmatkat
      • EM-kisat 2022
    • 2021
      • Namika Lappeenranta edustus 2021 – 2022 vierasmatkat
      • 3×3-koriksen SM-kiertue – Lappeenrannan osakilpailu
      • Korisliiga 2021-2022 joukkueet
      • Korisliiga 2021 – 2022 sarjaohjelma
      • Namika Lappeenranta edustus 2021 – 2022 vierasmatkat
    • 2020
      • 3×3-koriksen SM-kiertue – Lappeenrannan osakilpailu
      • 3×3 Pelisäännöt
      • Namika Lappeenranta edustus 2019 – 2020 vierasmatkat
      • Korisliiga 2020 – 2021 joukkueet
    • 2019
      • 3×3 TURNAUS
      • 3×3 in English
      • MIESTEN- JA NAISTEN KILPASARJA (Virallinen 3×3 SM-osakilpailu)
  • Joukkueet
    • tulospalvelu
    • Ota yhteyttä
    • Edustus
      • Namika Lappeenranta edustus 2024 – 2025 vierasmatkat
      • Sarjaohjelma MD1A / pelikausi 2024 – 2025
      • Edustuksen uutiset
      • tulospalvelu
      • Sarjataulukko Miesten I divisioona B
    • U19 pojat (2006-2008 syntyneet)
    • U16/U17 pojat (2008-2010 syntyneet)
    • U14 (2011-2012 syntyneet)
    • Minit (2013-2014 syntyneet)
    • Mikrot (2015-2016 syntyneet)
    • Tenavat (2017 tai myöhemmin syntyneet)
    • Namika II
    • Seniorit
  • Yhteystiedot
    • Usein Kysytyt kysymykset
    • Toimisto
    • Valmentajat
    • Hallitus
  • Perhe
    • Aloita harrastus
    • Saavutukset
  • Yhteys
    • Tilaa kausikortti 2024 – 2025
    • Ota yhteyttä yhteistyön osalta
    • Ota yhteyttä
    • Namika / SOME-kanavat
  • Uutishuone
    • Kaikki uutisemme…
    • Fanikauppa
    • TikTokista
    • X:stä
    • Facebookista
    • Instagramista
    • Usein Kysytyt kysymykset
    • Edustus
    • Juniorit
    • Seniorit
    • Tiedotus
  • shop
    • Oma tili
    • Ostoskori
    • Kassa
Namika Lappeenranta > Tiedotus > Tuovin Lassin kuulumiset Ranskasta ja MM-kisat 2019 Lassin suosikit
Tuovin Lassin kuulumiset Ranskasta ja MM-kisat 2019 Lassin suosikit

Tuovin Lassin kuulumiset Ranskasta ja MM-kisat 2019 Lassin suosikit

- julkaistu: 5.9.2019 / WebMaster

Arvoisat lukijamme ja koripallon ystävät,

paljon on vettä virrannut Saimaan kanavasta sen jälkeen kun Lappeenrannan miehemme Strasbourgissa – Lassi Tuovi – lähti maailmalla ja susijengin matkaan.

Kyselimme Lassin kuulumisia ja samalla tietenkin Kiinassa pidettävät koripallon MM-kisat 2019 olivat aiheena. Olkaapa hyvät!

Lue Lassin haastattelu ja kuulumiset



Anton Savolainen Namikan edustusjoukkueeseen
Namikan sentteriosasto vahvistuu Lasse Aavamäellä

Kategoriassa: Tiedotus Avainsanoilla: Lassi Tuovi, MM-kisat 2019, Ranska, Strasbourg, susijengi

Ensisijainen sivupalkki

Terveiset Namikan ja Lappeenrannan suuntaan, jouluksi, uudeksi vuodeksi ja kevääksi – sana on vapaa!

Rauhallisia pyhiä Namikan kannattajille. Ja tsemppiä peleihin hienolle uudelle urheilutalolle!

Muistatko vielä ”vanhan ruunan” josta alkoi Bang Bang sanonta?

Kimille terkkuja – se on varmaa että kopissa ja pelimatkoilla homma pysyy järjestyksessä ja ukot ruodussa!

Vietätkö joulua ja uutta vuotta Strasbourgissa työn merkeissä vai pääseekö lomailemaan Suomessa tai muualla?

Joulu vierähtää työn parissa. Pelaamme tänään maanantaina vieraspelin Limogesissa ja heti torstaina kotiottelun Dijonia vastaan. Lomailua ja pieni visiitti Suomessa on sitten ohjelmassa uudenvuoden ympärillä.

Suomen korisliiga. Kuka yllättänyt ja ketkä sen pohjalta finaalipari mielestäsi? Ja parhaimmat onnistujat kotimaan sarjassa kun asiaa katsotaan Gallian suunnalta?

Seagulls on ollut odotuksien veroinen. Vilpas ja Karhu ovat varmasti ne vahvimmat haastajat kevään koittaessa. Itse seuraan jo oman roolinikin (miesten maajoukkue ja haastajamaajoukkue) puolesta aina mielenkiinnolla erityisesti nuorten suomalaisten edesottamuksia.

Suomalaiset Euroopassa. Saksassa veljeskaksikko buumissa mutta miten muuten yhteistyö ja kanssakäyminen suomalaisten kesken Euroopan mantereella?

Aina voisi enemmän olla yhteydessä. Jokaisella on kiireensä, ja valitettavan usein tulee vaihdettua kuulumisia ainoastaan silloin kun tarvitsee tietoa tai apua esimerkiksi pelaajahankintoihin liittyen.

Europelit ja Turkish League. Seuraat sitäkin tietenkin kuten muitakin Euroliigoja. Onko Moskova, Real Madrid tai Barcelona mestari ja miten Koposen Munchen sekä ranskalaiset pelaajat että joukkueet mielestäsi ovat onnistuneet ja mikä heidän kohtalo kevään ratkaisupeleissä?

Olen suuri Euroliigan ystävä. Tänä vuonna luulen Efesin olevan vahva loppukamppailussa kestosuosikkien rinnalla. Oma suosikkini koripalloilullisesti on Maccabi Tel Aviv, joka on erinomainen joukkue tänä vuonna. Asvel on ollut piristävä joukkue ensimmäisellä kaudellaan Euroliigassa. Heidän puolustuksensa on yksi liigan parhaista. Bayernille vuodenvaihde on elintärkeä, ettei pudotuspeliviiva karkaa monen voiton päähän.

Seurajoukkueenne nyt sijalla 7 Ranskan liigassa, suunnilleen puolet voittoja ja puolet tappioita. Mistä kiikastanut vai mennyt odotusten mukaan ja joukkueen tavoite keväälle 2020?

Uuden joukkueen hioutuminen on vienyt aikaa. Lisäksi kokoonpanoa on muokattu, ja tullaan myös tauolla muokkaamaan. Mielenkiintoinen ongelma tämän kauden joukkueessa on ollut vaisut esitykset kotisalissa. Olemme järjestään voittaneet enemmän otteluita vieraskentällä molemmissa kilpailuissa. Kenties pitäisi jatkossa mennä kotipeleihinkin junalla tai bussilla.

Ulkomaalaisten kanssa varmaan englanniksi keskustelut mutta ranskaksi ranskalaisten kanssa?

Keskustelu joukkueen kesken on hyvin pitkälti englanniksi, se on työkielemme. Myös valmennuksen kesken. Muulla ajalla sitten yritetään paikallista kieltä vääntää.

Ranska pärjäsi loistavasti MM-kisoissa. Onko se näkynyt seurajoukkueessa tai liigassa syksyn aikana?

Ei juurikaan. Toki päävalmentajalle sataa onnitteluja kaikilla paikkakunnilla minne menemme. Koripallo on ollut jo pitkään nosteessa Ranskassa. Ongelmana on edelleen monen suurkaupungin puuttuminen pääsarjasta.

Footer CTA

Namikaa tukemassa

Pääyhteistyökumppanit

Namikan matkassa

  • namikalappeenranta
  • namikalpr
  • namikalappeenranta
Copyright© 2025 · Lappeenrannan NMKY

Henkilötietojen käsittelykäytäntö · Rekisteri- ja tietosuojaseloste · Evästekäytännöt
»
«
Käytämme keksejä mutta niitä ei voi syödä... Jos jatkat, oletamme että pidät myös koriksesta.OKEvästekäytännöt